Co mám v politice za sebou?
Za Stranu Zelených jsem poprvé kandidovala v roce 2014, kdy jsem se stala členkou místní organizace. V roce 2018 jsem byla zvolena zastupitelkou za koalici Zelení a Piráti. Získali jsme 11,1 % hlasů a stali se třetím nejúspěšnějším volebním uskupením v Litoměřicích. Za 4 roky v opozici jsem nasbírala spoustu cenných zkušeností včetně vhledu do toho, jak věci na radnici fungují. Pravidelně jsem přispívala do Radničního zpravodaje.
Kandidovala jsem také v krajských volbách 2020 v Ústeckém kraji, jako Zelení jsme se zapojili do koaličního uskupení Spojenci pro Kraj. Aktuálně jsem členkou Komise Rady Ústeckého kraje pro transformaci, vědu, výzkum a energetiku. Tady je pár mých myšlenek k Ústeckému kraji. Jako lídryně kandidátky jsem vedla Zelené i do parlamentních voleb 2021, svoje názory jsem komunikovala třeba tady.
Měly by se Litoměřice učit jinde?
Určitě ano. Spousta věcí, které u nás nejsou dobře řešené, jinde vymysleli a nakonec zvládli. Sdílení zkušeností je nejlepší metodou zlepšování samosprávy měst.
Sama spolupracuji se zastupitelkou kraje Faxe v Dánsku, Camillou Meyer, se kterou se pravidelně vzájemně navštěvujeme. V Dánsku čerpám zkušenosti z fungování komunální a krajské politiky. Mají chytrá řešení zdravotní situace obyvatel na úrovni města, vzdělávání i sociálně-enviromentální programy. Velmi inspirativní je hlavně praktické fungování dánské demokracie a vyspělost jejich komunikace, kdy protistrany vedou dialog nikoli nenávistný osobní boj.
Camilla Meyer v Litoměřicích prezentovala tvorbu zdravotního plánu kraje Faxe a od nás si naopak odvezla inspiraci pro model školního stravování, který nyní v rámci svého mandátu realizuje. Ovšem se zdravější a pestřejší kuchyní.
Čemu věřím a co pro to dělám?
🔘 Komunikace a zase komunikace
Věřím v sílu dobré komunikace. Jsem přesvědčená, že jedině možnost vyjasnit si postoje a získat informace z přímých zdrojů je lékem na desinformace, na rozdělování společnosti a také na špatné rozhodování bez kontroly veřejnosti. Proto ráda organizuji a moderuji diskuse, třeba k situaci mladých lékařů v kontextu aktuální kauzy prodeje litoměřické nemocnice „Jsou lékaři u nás ohrožený druh?“
🔘 Umění Země
Každoročně pořádám v Litoměřicích unikátní akci Umění Země, letos bude už po sedmé. Je to land-art (neboli umění na zemi ve volném prostoru), spojuje principy udržitelnosti jako je kompostování a přírodní cykly se setkáním a relaxací, a upozorňuje na různé nešvary ve veřejném prostoru.
🔘 Škola jako základ
Škola je základ, jakkoli otřepaně to zní. Život města, sociální soudržnost, budoucí prosperitu, to všechno obrovsky ovlivňuje. Jsem pro pestrou nabídku kvalitních vzdělávacích programů a podporuji Ústeckou komunitní nadaci pro bono koučováním v programu rozvoje učitelů a vedení škol.
V roce 2009 jsem dala impulz vzniku sdružení rodičů, kteří chtěli stejně jako my pro své děti kvalitní vzdělávání. Z tohoto setkávání se zformovala Waldorfská iniciativa Litoměřice o.s. a dnes díky ní funguje už zavedená a vyhledávaná Svobodná základní škola, kde jsem hrdou členkou školské rady.
🔘 Ženy do politiky
Snažím se motivovat ženy, aby vstupovaly do politiky a veřejného života. Mluvím o tom třeba v rozhovoru Žena v zenu. Jsem přesvědčená o tom, že politická kultura a vývoj celé země i našich měst by vypadal jinak, kdyby byly ženy více zastoupeny ve vedení. Popravdě, je to mnohdy docela extrém. Aktuálně jsem 4 roky byla v zastupitelstvu města Litoměřice jediná žena a během předchozích období to nebylo se zastoupením žen o moc lepší.
Proto jsem založila platformu pro ženy v komunální politice napříč stranami pojmenovanou LibuShe. Od prvního setkání v roce 2018 se kolegyně političky sjely do Litoměřic už několikrát. Pokaždé mám skvělou zpětnou vazbu, že vzájemné sdílení jim dodává sílu a odvahu.